Rozwód to definitywny koniec małżeństwa. Dla wielu jest to pierwsza wizyta w sądzie.

Rozwody oprócz ogromnych i nie wymiernych kosztów emocjonalnych dla małżonków, niosą także za sobą łatwo wymierne koszty materialne.

Według danych GUS-u za rok 2012, w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo.
W 2012 roku w Polsce mieliśmy dokładnie 64 432 rozwody. W tym okresie zawarto 203 850 małżeństw, co oznacza, że na każde 1000 małżeństw 316 się rozpada. Liczby te stale rosną i ukazują skalę problemu a także rosnące zapotrzebowanie na świadczenie usług przez wykwalifikowanych prawników.

Rozwód w ujęciu polskiego prawa to nie jedynie rozwiązanie małżeństwa, lecz jest on sprawą, w której sąd w związku z taką decyzją orzeka także o całości spraw rodziny. Często związane jest z tym powierzenie opieki na małoletnimi dziećmi, ustalenie kontaktów z dziećmi, alimenty na dzieci, współmałżonka czy też późniejsze sprawy podziału majątku.


Do rozwodu może dojść już na pierwszej rozprawie lecz jak pokazuje praktyka częściej następuje to dopiero po kilku kolejnych terminach sądowych . Rozwody nigdy nie są tanie, a co najważniejsze nie są one także przyjemne dla żadnej ze stron.

Należy jednak pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i wszystko zawsze zależy od jej charakteru oraz emocji towarzyszącym rozstającym się małżonkom.

Na koszt przeprowadzenia rozwodu wpływ ma wiele czynników. Koszty rozwodu to zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Najmniejsza kwota do wydania to 600 zł, górna granica cenowa w zasadzie nie istnieje.

Finalnie na cenę takiego postępowania sądowego składają się najczęściej: koszt pozwu, adwokata/ radcy prawnego, ekspertów czy biegłych oraz szereg mogących się pojawiać w trakcie opłat sądowych.

Opinie biegłych mogą dotyczyć np. dotyczyć relacji z dziećmi, o opiekę nad którymi toczy się także spór, bądź wyceny rożnych składników majątku, w sytuacji gdy dzielony jest sądownie majątek dorobkowy małżonków Wtedy koszty to najczęściej od kilkuset złotych wzwyż za każdą opinię. Im większy zaś majątek zgromadzili rozwodzący się małżonkowie, tym większe są zawsze emocje przy jego podziale.

Ubierając koszt przeprowadzenie rozwodu w cyfry to przedstawia się to następująco:

- złożenie pozwu rozwodowego kosztuje 600 zł, z zastrzeżeniem, że połowa tej kwoty wróci gdy sąd nie orzeknie o winie żadnej ze stron;

– jeśli zdecydujemy się na podział majątku zapłacimy 1 tys. zł, ale jeśli sami przygotujemy projekt podziału zapłacimy jedynie 300 zł;

- koszt biegłego ds. nieruchomości i np. wyceny nieruchomości w przypadku dokonywania w toku sprawy rozwodowej podziału majątku małżonków, to ponad 2 tys. zł;
- zabezpieczenie kontaktów z dziećmi w taki wniosek wiąże się z opłatą w wysokości 40 zł;
– 150 zł policzy sobie kurator sądowy przeprowadzający wywiad w przypadku ustalania warunków wychowywania
dzieci, zaś specjalistyczna opinia ośrodków oceniających więzi między dziećmi a rodzicami to ponad 1 tys. zł.;

- w sytuacji podjęcia próby ratowania związku i np. udziału w terapii partnerskiej lub mediacji w poradni rodzinnej koszty te 150-200 zł/seans;;

– koszty reprezentowania przez prawnika, które zaczynają się w Warszawie od 2 tys. zł i są one indywidualne, zależą od skomplikowania sprawy, renomy prawnika czy też wielkości kancelarii;


Nie można jednoznacznie oszacować, ile będzie kosztowało rozstanie z małżonkiem. Zawsze jest to jednak tańsze jeżeli małżonkowie rozstają się w cywilizowany sposób. Tak więc należy to robić gdy jeszcze ze sobą rozmawiamy, ułatwi nam to późniejsze postępowanie sądowe i nie uszczupli nader portfela.

W tym miejscu należy także wspomnieć o sytuacjach gdy małżonkowie sięgają po pomoc detektywów, mających za zadanie udowodnienie winy drugiego małżonka. Te usługi niosą za sobą również nie małe wydatki, rzędu kilku tysięcy złotych. Jednodniowa obserwacja wedle informacji zaprzyjaźnionego biura detektywistycznego w Warszawie to około 1500 złotych.

Obecnie poza majątkiem podzielić trzeba również zobowiązania i kredyty. Znacznie łatwiej jest się rozstać z małżonkiem niż z bankiem. Sprzedaż nieruchomości i spłacenie całości kredytu nie zawsze jest możliwe. Koniecznym może być np. wtedy zmiana umowy zawartej pomiędzy bankiem a kredytobiorcami i przeniesienie zobowiązania na jedną osobę.

Mecenas Krystian Mroczek wraz z zespołem kancelarii pomorze przebrnąć w miarę bezstresowo naszym klientom przez całą prawem przewidzianą procedurę regulując te i wiele innych kwestii pojawiających się w trakcie rozwodu a nasze doświadczenie w reprezentowaniu klientów w tego typu postępowaniach sądowych zapewnia zabezpieczenie interesów klientów i skróca czas przebrnięcia przez procedurę rozwodową i minimalizuje koszty.